NRD Начало
Понеделник, 19 Май 2025
Начало Цветни аспекти Илия Желев: Артистът може да ползва всички новости, даващи му свобода да прави каквото иска
820
Цветни аспекти

Илия Желев: Артистът може да ползва всички новости, даващи му свобода да прави каквото иска

Той показва картини, в които доминират пейзажите, оформящи и заглавието на колекцията - „Град в нощта“.  Платната са от миналата и от тази година. По думите му това е смесена техника върху платно, включваща акрилна живопис и принт.

| 19 Май 2025, 15:04 ч.
Илия Желев: Артистът може да ползва всички новости, даващи му свобода да прави каквото иска
Илия Желев: Артистът може да ползва всички новости, даващи му свобода да прави каквото иска
Снимка © Красимир Кръстев

Артистът може да ползва всичко ново и съвременно, което ще му бъде от помощ. Това каза в интервю художникът Илия Желев, който се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“.

Албумът GNX на Кендрик Ламар се завърна на първо място в класацията на „Би

Серия от пейзажи, вдъхновени от красотата на българската и европейската природа, и създадени с ма

Маестро Найден Тодоров е удостоен с орден „Културни заслуги“, с ранг

Изложбата „Където и да съм“ на акварелиста Светлин Софрониев

Клавирен концерт "Шопенови звукови миражи и повествувания" на Атанас Куртев ще се състои в Кюстен

Той показва картини, в които доминират пейзажите, оформящи и заглавието на колекцията - „Град в нощта“. 

Платната са от миналата и от тази година. Една част са изпълнени в класическата живописна техника, с която пловдивският художник работи над 35 години, а другите са дигитално разработени принтове. Те обаче също са уникални, защото върху тях е рисувано на ръка и не могат да бъдат тиражирани или повторени, само интерпретирани, поясни авторът.

По думите му това е смесена техника върху платно, включваща акрилна живопис и принт. С нея от един и същ мотив той може да направи до три варианта, с разработки в детайлите или цветовете.

Произведенията на Илия Желев напомнят мозайка и в тях големият образ е сглобен от множество миниатюрни. Той сподели, че подборът и „композирането“ на детайлите му отнема около седмица, след което има дълъг технически процес в компютъра, а после и рисуване на ръка. Малките части, от които се състои голямата картина, не са случайно избрани, а според темата на платното и са свързани най-често с поп културата, джаза, популярни имена, архитектурни елементи, паметници. 

„Тази серия правя от 2017 г., дотогава работех само класическа живопис. Това са така наречените „икони“. За основна тема избирам много популярни личности като Айнщайн, Мерилин Монро, Одри Хепбърн, Дейвид Боуи, а също и определени култови места в света като Ню Йорк, защото ми допада неговата наситеност с много детайли и мощно излъчване“, сподели той.

Актьорите Валентин Методиев и Йоана Генчева от Драматично-кукления театър "Васил Друмев" коментир

Изложба под мотото „Полет наив към нови светове” на асоциация „Арт наив“

„Господари на ефира“ навършва 22 години. Над 3500 предавания са създ

Селена Гомес, Опра Уинфри, Голди Хоун, Бен Стилър, Ана де Армас, Стърлинг Браун, Уилям Дефо, Лили

Лили Иванова ще има втори концерт в Пловдив тази година, съобща

Пробвал е и с друг тип пейзажи като Стария Пловдив, но те са извън серията и са по-скоро експерименти. 

Попитан защо се е впуснал в този начин на рисуване, Желев обясни, че не приема схващането как един художник трябва да си изработи стил след завършването на академия и да работи в него цял живот. Според него това не е адекватно на съвремието, което може да се види например при един от най-големите и скъпи художници Герхард Рихтер, развиващ се в няколко стила.

„Гледайки в галериите на Запад какво правят колегите, изследвайки какво дава техниката като възможност да се принтира трайно с професионални материали и пълнопигментни мастила, ме накара да се замисля в такава посока. Работата по изображения, наподобяващи пиксели, датира още от преди компютрите. В един момент реших, че човек трябва да използва всичко ново, което ще му бъде от помощ да нарисува това, което иначе не може. Така имам свобода да направя каквото искам“, каза Желев. 

Той е забелязал, че през последните години западните тенденции във визуалните изкуства са свързани основно с дигиталното изкуство, инсталациите, обектите, пърформансите.

По думите му вече има много малко артисти, които рисуват в класически техники. Напоследък се наблюдава възраждане на колекционерския интерес към жанра на портрета, който не се е радвал на голяма популярност преди това. 

В неговата изложба във Варна присъстват портрети на Айнщайн и Одри Хепбърн, като при актрисата Желев ползва т.нар. метод „арт резин“, при който картината се залива със смола, обогатяваща цвета и правеща изображението по-силно за възприятие. Тази техника става по-популярна в последните десетина години, обясни той. Сега авторът прави такава серия, като портретът на Хепбърн е първият от нея. 

Напоследък Желев се връща и към по-традиционните си неща. Сред тях е цикъл, посветен на Густав Климт, от който във варненската галерия са представени три произведения. По думите му тези негови творби се радват на голям интерес от ценителите. 

Изложбата в галерия „Ларго“ продължава до 4 юни. 

Илия Желев е роден в Пловдив през 1961 г. Завършил е живопис във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Има повече от 120 самостоятелни изложби, като повечето са в чужбина – Германия, Австрия, Швейцария, Испания, Турция, Люксембург, Франция, Италия. От 2006 г. немската верига галерии Менсинг представя ежегодно българския творец в своите изложбени пространства в най-големите немски градове. Kартини на Желев са притежание на Националната художествена галерия, много галерии в страната, както и на колекции в Германия, САЩ, Швейцария, Италия, Швеция, ОАЕ, Англия, Австрия, Гърция, Франция, Холандия, Люксембург, Русия, Испания, Нова Зеландия и Израел. Живее и работи в Пловдив.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Сюлейман Сеферов–Сули получи наградата на кмета на район „Изгрев“
Сюлейман Сеферов–Сули с творбата „Пилигрини“ получи наградата на кмета на район „Изгрев“ д-р Делян Георгиев тази година. Изложбата е отворена за посе ...
Кевин Спейси ще получи награда за цялостно творчество в рамките на филмовия фестивал в Кан
Американският актьор Кевин Спейси, който е носител на „Оскар“ за филмите „Американски прелести“ и „Обичайните заподозрени“, ще получи награда за ...
Плевенската филхармония представя концерта "Росен Гергов и синове" в зала "България"
Плевенската филхармония представя концерта "Росен Гергов и синове" в зала "България" на 28 май, съобщават от филхармонията. Събитието е част от международния фестивал "Софийски му ...
Националният военноисторически музей показва изложба на Ярослав Вешин
Изложба, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин, ще бъде показана в Националния военноисторически музей (НВИМ). Експозицията, озаглавена &b ...
В Сандански ще бъде представена изложба, посветена на 24 май
В Сандански ще бъде представена изложба на семейство Кирил, Иван и Стоян Божкилови и техните ученици от курсовете по рисуване. За това информират от пресцентъра на общинска админис ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Британската рок група „Слийп Тоукън“ оглави за първи път класацията на „Билборд“ с албума Even in Arcadia
Британската рок група „Слийп Тоукън“ оглави за първи път класацията „Билборд 200“ с албума си Even in Arcadia, съобщава сайтът на изданието. „Слийп Т ...
Поредни признания за таланта си получиха млади певци от музикалната школа „Илия Бърнев“
Поредни признания за таланта си получиха млади певци от класа по вокално майсторство на музикалната школа „Илия Бърнев“ към Народно читалище „Развитие 1869“ ...
Условна присъда получи мъж, участвал в кражбата на златна тоалетна във Великобритания
В понеделник 36-годишният Фред Доу получи условна присъда от 21 месеца затвор за участието си в кражбата на тоалетна, изработена от масивно злато, от замък в Англия през 2019 г., с ...
Обявяват конкурс за плакат на тема „Реките на миналото“
Международният конкурс за плакат „Реките на миналото“ обръща поглед към реките като част от културната памет, съобщават инициаторите от фондация „Колективът&ldquo ...
С призови отличия от два конкурса се завърнаха възпитаници на школата Enjoy Music & Art School
С куп награди в различни стилове музика и поводи за гордост се завърнаха възпитаници на школата Enjoy Music & Art School в Разград от два конкурса, проведени в края на миналата ...
Тикер в 23:00 ч.
Британската рок група „Слийп Тоукън“ оглави за първи път класацията ...
Начало Цветни аспекти
820
Цветни аспекти

Илия Желев: Артистът може да ползва всички новости, даващи му свобода да прави каквото иска

Той показва картини, в които доминират пейзажите, оформящи и заглавието на колекцията - „Град в нощта“.  Платната са от миналата и от тази година. По думите му това е смесена техника върху платно, включваща акрилна живопис и принт.

| 19 Май 2025, 15:04 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Илия Желев: Артистът може да ползва всички новости, даващи му свобода да прави каквото иска
Илия Желев: Артистът може да ползва всички новости, даващи му свобода да прави каквото иска
Снимка © Красимир Кръстев

Артистът може да ползва всичко ново и съвременно, което ще му бъде от помощ. Това каза в интервю художникът Илия Желев, който се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“.

Той показва картини, в които доминират пейзажите, оформящи и заглавието на колекцията - „Град в нощта“. 

Платната са от миналата и от тази година. Една част са изпълнени в класическата живописна техника, с която пловдивският художник работи над 35 години, а другите са дигитално разработени принтове. Те обаче също са уникални, защото върху тях е рисувано на ръка и не могат да бъдат тиражирани или повторени, само интерпретирани, поясни авторът.

По думите му това е смесена техника върху платно, включваща акрилна живопис и принт. С нея от един и същ мотив той може да направи до три варианта, с разработки в детайлите или цветовете.

Произведенията на Илия Желев напомнят мозайка и в тях големият образ е сглобен от множество миниатюрни. Той сподели, че подборът и „композирането“ на детайлите му отнема около седмица, след което има дълъг технически процес в компютъра, а после и рисуване на ръка. Малките части, от които се състои голямата картина, не са случайно избрани, а според темата на платното и са свързани най-често с поп културата, джаза, популярни имена, архитектурни елементи, паметници. 

„Тази серия правя от 2017 г., дотогава работех само класическа живопис. Това са така наречените „икони“. За основна тема избирам много популярни личности като Айнщайн, Мерилин Монро, Одри Хепбърн, Дейвид Боуи, а също и определени култови места в света като Ню Йорк, защото ми допада неговата наситеност с много детайли и мощно излъчване“, сподели той.

Пробвал е и с друг тип пейзажи като Стария Пловдив, но те са извън серията и са по-скоро експерименти. 

Попитан защо се е впуснал в този начин на рисуване, Желев обясни, че не приема схващането как един художник трябва да си изработи стил след завършването на академия и да работи в него цял живот. Според него това не е адекватно на съвремието, което може да се види например при един от най-големите и скъпи художници Герхард Рихтер, развиващ се в няколко стила.

„Гледайки в галериите на Запад какво правят колегите, изследвайки какво дава техниката като възможност да се принтира трайно с професионални материали и пълнопигментни мастила, ме накара да се замисля в такава посока. Работата по изображения, наподобяващи пиксели, датира още от преди компютрите. В един момент реших, че човек трябва да използва всичко ново, което ще му бъде от помощ да нарисува това, което иначе не може. Така имам свобода да направя каквото искам“, каза Желев. 

Той е забелязал, че през последните години западните тенденции във визуалните изкуства са свързани основно с дигиталното изкуство, инсталациите, обектите, пърформансите.

По думите му вече има много малко артисти, които рисуват в класически техники. Напоследък се наблюдава възраждане на колекционерския интерес към жанра на портрета, който не се е радвал на голяма популярност преди това. 

В неговата изложба във Варна присъстват портрети на Айнщайн и Одри Хепбърн, като при актрисата Желев ползва т.нар. метод „арт резин“, при който картината се залива със смола, обогатяваща цвета и правеща изображението по-силно за възприятие. Тази техника става по-популярна в последните десетина години, обясни той. Сега авторът прави такава серия, като портретът на Хепбърн е първият от нея. 

Напоследък Желев се връща и към по-традиционните си неща. Сред тях е цикъл, посветен на Густав Климт, от който във варненската галерия са представени три произведения. По думите му тези негови творби се радват на голям интерес от ценителите. 

Изложбата в галерия „Ларго“ продължава до 4 юни. 

Илия Желев е роден в Пловдив през 1961 г. Завършил е живопис във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Има повече от 120 самостоятелни изложби, като повечето са в чужбина – Германия, Австрия, Швейцария, Испания, Турция, Люксембург, Франция, Италия. От 2006 г. немската верига галерии Менсинг представя ежегодно българския творец в своите изложбени пространства в най-големите немски градове. Kартини на Желев са притежание на Националната художествена галерия, много галерии в страната, както и на колекции в Германия, САЩ, Швейцария, Италия, Швеция, ОАЕ, Англия, Австрия, Гърция, Франция, Холандия, Люксембург, Русия, Испания, Нова Зеландия и Израел. Живее и работи в Пловдив.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Сюлейман Сеферов–Сули получи наградата на кмета на район „Изгрев“
Кевин Спейси ще получи награда за цялостно творчество в рамките на филмовия фестивал в Кан
Плевенската филхармония представя концерта "Росен Гергов и синове" в зала "България"
Националният военноисторически музей показва изложба на Ярослав Вешин
В Сандански ще бъде представена изложба, посветена на 24 май
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Май
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Британската рок група „Слийп Тоукън“ оглави за първи път класацията на „Билборд“ с албума Even in Arcadia
Под прожектора
Поредни признания за таланта си получиха млади певци от музикалната школа „Илия Бърнев“
Авансцена
Условна присъда получи мъж, участвал в кражбата на златна тоалетна във Великобритания
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.